top of page

Scuba Dalışta Nasıl Nefes Alırsın?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “scuba dalışı yaparken nasıl nefes alırsınız?” sorusu oldukça yaygındır. Sonuçta, insanlar su altında nefes almak için tasarlanmamıştır. Scuba dalış ekipmanlarından su altında nefes almakla ilgili bazı efsaneler ve yanılgılar vardır. Bu yüzden, bu blogda, gerçeği kurgudan ayırarak, herhangi bir gri alanı netleştireceğiz.


Scuba Dalışında 1 Numaralı Kural

Scuba dalışındaki en önemli kural, her zaman nefes almaktır! Nefesinizi asla tutmamalısınız. Sürekli nefes alıp vermelisiniz: nefes al, nefes ver, nefes al, nefes ver. Neden? Bu, derinlik değişikliğine bağlı olarak basıncın azalması ve artması nedeniyle, nefesinizi tutarsanız, ciğerlerinizdeki hava genişler veya büzülür ve bu da ciğerlerinizin potansiyel olarak aşırı genişlemesine veya büzülmesine neden olur. Sürekli nefes alıp verdiğiniz sürece, ciğerlerinizi açık ve normal çalışır durumda tutarsınız.


Scuba Dalışı Yaparken Ne Nefes Alırsınız?

Başka yaygın bir yanılgı, dalgıçların scuba dalışı yaparken ne soluduklarıdır. Oksijen değil! Scuba dalışı tanklarındaki gaz, basınç altında toksik hale geleceği için saf oksijen değildir. Scuba dalgıçlarının tanklarındaki gaz "hava"dır. Evet, doğru duydunuz, şu anda nefes aldığınız sıradan hava ile aynıdır. Hava, %21 oksijen ve %79 azot içerir.


Scuba Dalışı Yaparken Nefes Almak için Burun mu Ağız mı Kullanılır?

İyi bir soru, ancak burunlarından nefes almaya alışmış olanlar için kötü haber. Scuba dalışı maskeleri, dalgıcın gözlerini ve burnunu kapladığı için, scuba dalışı yaparken burunla nefes almak mümkün değildir. Uygun olan, ağızdan nefes alıp vermek, teknik olarak ağızdan nefes alıp burundan vermek mümkün olsa bile. Bunun nedeni, burundan nefes vermenin maske sızıntılarına yol açabilecek olmasıdır.


Scuba Dalışı Yaparken En İyi Nefes Alma Modeli Nedir?

Dalış sırasında yavaş ve ritmik bir nefes alma düzeni sürdürmek önemlidir. Tamamen (derinden) nefes alın, ancak rahat ve gevşek tutun. Tanktan havayı "çekiyor" ya da ağzınızdan zorla çıkarıyormuş gibi hissetmemelisiniz. Bir ritme girdiğinizde, nefes almak kolaylaşır ve baloncukların içine ve dışına çıkan sesin rahatlatıcı bir etkisi olur (daha fazlası aşağıda).


Nefes Çalışması ile Zihinsel Güç

Nefes almanın farkında olmanın, iyi zihinsel sağlık ve iyilik hali üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Nefes çalışması ile yoga ve meditasyonu birleştiren nefes çalışması egzersizlerine dair çok sayıda çevrimiçi video bulunmaktadır. Gerçek şu ki, su altında ya da yüzeyde olup olmadığımızı, nefes almak, iyi olmamızın temelidir. Sadece anlık hayatta kalmamız için değil, fiziksel ve duygusal sağlığımız için de önemlidir. Scuba dalışı yaparken nefes almanızın farkında olursunuz; birçok dalgıç için bu bir meditasyon biçimidir!

İyi Bir Nefes Alma Modelinin Dalış Faydaları Nelerdir?

Birçok fayda var! Nefes almanız, su altındaki konumunuzu ve su içindeki rahatlığınızı etkiler, ayrıca su altında geçirebileceğiniz süreyi de etkiler. Bu iki faktör de iç içedir:


Kaldırma Kuvveti ve Nefes

Ciğerlerinizi bir balon olarak düşünürseniz, nefes alırken balon hava ile dolmaya başlar ve bu nedenle yüzeye doğru yükselmeye başlar. Nefes verirken, balonun havası iner ve tekrar aşağı doğru batmaya başlar. İşte vücudunuzda tam olarak olan budur. Nefes aldığınızda, yavaşça yükselmeye başlarsınız ve nefes verirken geri batmaya başlarsınız. Bunu fark ederek ve uygun bir nefes alma düzeni sürdürerek, dalgıçlar bunu nötr yüzerlilik elde etmek için kullanabilir. Nötr yüzerliliğe sahip olmak, bir dalgıcın su içinde daha kolay (çaba harcamadan) hareket etmesine olanak tanır. Bir dalgıç rahat ve kolay hareket ederken, kendini zorlayan bir dalgıçtan daha az hava tüketir. Bundan daha fazlası aşağıda ...


Hava Tüketimi ve Nefes

Yavaş ama derin bir nefes alma düzeni sürdürmek, daha düşük hava tüketimi sağlar, bu da daha fazla su altında zaman demektir! Derin nefes alarak havayı ciğerlerinize çekip yavaşça bırakarak, vücudunuza işlev görmesi için gereken oksijeni en iyi şekilde sağlamış olursunuz.


Kötü kaldırma kuvveti kontrolüne sahip dalgıçlar, genellikle gerektiğinden fazla çırpınır ve kendilerini zorlarlar. Spor salonunda egzersiz yaparken kendimizi zorladığımız gibi, kötü kaldırma kuvvetine sahip bir dalgıç da egzersiz yapar - bu da kasların ihtiyaç duyduğu ek oksijeni sağlamak için daha ağır nefes almak demektir. Evet, tahmin ettiniz, bu dalgıcın hava tankı, rahat davranan ve nötr yüzerliliğe sahip bir dalgıç kadar uzun süre dayanmayacaktır!


Scuba Dalışı Yaparken Nefesimi Nasıl Kontrol Ederim?

Eğer dalışa yeni başlıyorsanız, PADI Open Water Diver Kursu sırasında scuba dalışı için iyi nefes alma tekniklerinin temellerini öğreneceksiniz - hatta PADI eLearning ile hemen çevrimiçi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Eğer zaten sertifikalı bir dalgıçsanız ve nefes alma tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız, PADI Peak Performance Buoyancy Uzmanlığı Kursu, nefesinizi daha iyi kaldırma kuvveti ve hava tüketimi için nasıl kullanacağınızı öğretir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

header.all-comments


bottom of page