top of page

Dive Against Debris / Su Altı Temizlik Dalışı – 18 Mayıs 2021

Denizlerimiz hızla kirleniyor. Biz dalıcılar olarak kendi bölgemizde ne yapabiliriz diye sürekli bir arayış içindeyiz. Ama yıllardır yaptığımız Kaş Çevresi Su Altı Temizlik çalışmalarına da bir yandan devam etmeyi ihmal etmiyoruz.


Her yıl birkaç kez kendimize zaman ayırıp, önceden keşif yapmış olduğumuz bir dalış noktasına ekip olarak dalıyoruz. Tabii yanımızda gerekli ekipmanları bulundurmak şartıyla. Bu dalışlarda zaman zaman müşterilerimiz de bize eşlik edip, onlar da eforumuza ortak oluyorlar.


Sualtından çıkarttığımız çöp ve atıkların miktarına inanmakta güçlük çekiyoruz. Çoğu zaman yaptığımız bu temizlik çalışmalarını fotoğraf ve video kayıtları ile belgeliyoruz. Bunun yanısıra, küresel bir STK olan Project AWARE’in merkezi veritabanına da bir kayıt açıyoruz ve yaptığımız çalışmanın detaylarını ve sonuçlarını oraya kaydediyoruz: topladığımız çöp ve atıkları ayrıştırıyoruz, tartıyoruz ve teker teker kayda alıyoruz. Bu çalışma daha sonra küresel veritabanında bir sayfa olarak yerini alıyor - bu çalışmaya katılan ve katkıda bulunan tüm dalıcı dostlarımızın isimleriyle birlikte…


Bizim gibi yüzlerce dalış merkezinin ve binlerce çevre gönüllüsünün küresel ölçekte yaptığı bu çalışmalar tek bir veritabanı altında toplandığında karşı karşıya olduğumuz problemin ciddiyeti ortaya çok net çıkıyor.


Burada altını çizmek istediğimiz kritik bir nokta var: dünyanın her yerinde değişik kişilerin yaptığı bu temizlik çalışmalarının sonuçlarının anlam ifade edebilmesi için herkesin aynı standarda uygun olarak veri girişi yapması lazım. İşte PADI’nin Dive Against Debris / Su Altı Temizlik Dalışı uzmanlık programı katılımcılara doğru yöntemleri kullanmayı öğretiyor.


Su Altı Temizlik Çalışmalarımızda yer almak için bu uzmanlığa sahip olmanıza gerek yok. Ama işi hakkını vererek yapmak için bu uzmanlık eğitimini tamamlamanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz.Su Altı Temizlik Çalışmalarının bir yenisini 18 Mayıs 2021’de Kaş’ta gerçekleştirdik. Kaş'ın popüler dalış noktalarından birisi olan Fener / Lighthouse Reef bölgesinde yaptığımız 55 dakikalık bir dalış neticesinde tam 127 kg çöp ve atık çıkarttık. Sonrasında da yaptığımız çalışmayı projectaware'in merkezi veritabanına ekledik.

https://www.projectaware.org/debris-data/lighthouse-reef-kas-turkey


Bir sonraki Su Altı Temizliği /Dive Against Debris etkinliğimize katılmayı arzu ediyorsanız hemen bizi haberdar edin: 0 533 962 5375.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page