top of page
PADI Keşif Dalışı (DSD) Sıkça Sorulan Sorular

PADI Keşif Dalışı ne kadar vaktimi alır, kaç dalış yapılır?

Bu program kapsamında isterseniz bir isterseniz iki dalış yapabilirsiniz. Birinci dalışınız 5 metre derinliğe kadar yapılacaktır ve yaklaşık yarım saat sürecektir. Tercih etmeniz durumunda ikinci dalışınız,  yine bir eğitmen eşliğinde 12 metre derinliğe kadar olacaktır.

Bu program kapsamında, isterseniz bir isterseniz iki dalış yapabilirsiniz. 

Bu dalışları bir eğitmenle mi yapacağım? Eğitmen bana neler öğretecek?

Evet. Her iki dalışıda bir eğitmenle birlikte yapacaksınız. Eğitmeniniz size dalıştan önce şu konuları kapsayan kısa bir brifing verecek:

 • Solunum kuralları ve eşitleme teknikleri

 • Ekipmanların amacı ve kullanımı

 • El işaretleri

 • Regülatör ve maske boşaltma teknikleri

 • Su yaşamına saygı

 • Eğitmeni izlemenin ve yakın durmanın önemi

 • Programın limitleri ve ileri eğitimin değeri

Daha sonra, maksimum 5 metreye yapacağınız ilk dalış esnasında ise, şu becerilerin nasıl yapılacağını gösterecek ve sizin de yapmanızı isteyecektir:

 • Dalış öncesi Scuba ekipmanının kurulması

 • Su altında solunum

 • Regülatör temizleme

 • Regülatör arama bulma

 • Maskeye giren suyu boşaltma

 • Kulak eşitleme teknikleri

 • Yüzeyde denge yeleğini şişirme ve boşaltma

İkinci dalışınızda ise sığ sudaki ilk dalışınızda yapmış olduğunuz becerileri tekrar edecek ve en önemlisi gerçek bir dalış deneyimi yaşayacaksınız.

 

PADI Keşif Dalışı (DSD) programının standart Deneme Dalışından (Try Dive) ne farkı var?

Standart deneme dalışında da sualtının büyülü dünyasını tatma şansınız oluyor. Ama PADI Keşif Dalışı (DSD) size çok daha zengin bir deneyim yaşatacaktır. PADI DSD'nin size sağladığı ilave faydalar özetle şöyledir:

 • İsterseniz tek isterseniz, iki dalış yapabilirsiniz.

 • Birinci dalışınızda Try Dive'da olduğu gibi maksimum 5 metreye kadar dalacaksınız. Ama ikinci dalışınızda 12 metreye kadar dalabilirsiniz.

 • Try Dive deneyimi standart 20 dakika ile sınırlıdır. PADI DSD programında ise su altında geçireceğiniz süre(ler) daha uzun olacaktır.

 • PADI Keşif Dalışı'ında (DSD) eğitmeniniz size yukarıda listelediğimiz Scuba becerilerini nasıl yapacağınızı öğretecek ve sizi daha serbest bırakacaktır. Böylece çok daha zengin bir sualtı deneyimi yaşayabileceksiniz.

 • Bu programı tamamladığınızda resmi bir katılım belgeniz olacak ve 12 ay içinde Nautilus'da PADI Open Water eğitimine katılırsanız, hem eğitim süresi 1 gün kısalmış olacak hem de eğitimin maliyeti düşmüş olacaktır.

 

Keşif Dalışı (DSD) programına katıldım. Şimdi ne yapabilirim?

Eğer bu deneyim hoşunuza gittiyse, bundan sonraki adım artık PADI Open Water Diver kursuna katılıp sertifikalı bir dalıcı olmaktır. Bu kursa hemen ertesi gün başlayabileceğiniz gibi, 12 ay içinde DSD katılım sertifikanızla Nautilus'a geldiğinizde de eğitimizi tamamlayabilir ve 18m ye kadar dünyanın her yerinde dalış yapabileceğiniz PADI Open Water Diver sertifikasına sahip olabilirsiniz.

 

Hangi saatte gelmem lazım?

Hergün saat 09:30'da sabah dalışı ve 14:30'da öğleden sonra dalışı için teknemizde buluşuyoruz. Hangisine isterseniz katılabilirsiniz, hatta eğer isterseniz ikisine de gelebilirsiniz.

 

Rezervasyon gerekiyor mu?

Evet gerekiyor. Ama büyük bir formalite yok. Sadece siz gelmeden önce ekipmanınızı hazırlayabilmemiz için mümkünse bir gün öncesinden haberimiz olması gerekiyor. info@nautilusdivingkas.com veya 0 533 962 5375'den bize ulaşabilirsiniz.

 

Yanımda ne getireceğim?

Mayonuz ve havlunuz dışında hiçbir şey getirmenize gerek yok. Gereken tüm ekipmanı biz temin edeceğiz.

 

Arkadaşlarımla beraber gelmek istiyorum ama onlar dalmayacak!

Tabii ki onlar da gelebilir. Siz dalışınızı yaparken onlar da Kaş'ın mavi sularının ve muhteşem güneşinin tadını çıkartırlar. Ancak, nadiren de olsa, kalabalık günlerde teknemizin kapasitesi dolmuş olursa önceliği dalıcılara vermek zorunda kalabiliriz; o yüzden gelmeden önce bizimle irtibata geçmenizi rica ediyoruz.

 

Kendi başıma mı dalacağım?

Dalışınızı başından sonuna kadar deneyimli bir Eğitmenimizle birebir birlikte yapacaksınız. Su altında geçirdiğiniz her an eğitmeniniz hemen yanı başınızda bulunacak. Eğitmeniniz size su altındaki temel haberleşme işaretlerini de öğreteceği için, aşağıda konuşamasanız bile eğitmeninizle gayet güzel haberleşebildiğinizi farkedince çok şaşıracaksınız.

 

Dalış güvenli bir spor mu?

Tabii ki... Nautilus'un deneyimli Eğitmen ekibi 1997'den beri binlerce kişiye deneme dalışı yaptırarak su altının büyüleyici dünyasıyla tanıştırdı. Tüm dalış faaliyetlerimiz, Turkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)'nin denetimi ve kuralları altında yapılmaktadır.

 

Çok iyi yüzme bilmem gerekiyor mu?

Suyun yüzeyinde kalabilecek kadar yüzme bilmeniz yeterlidir. Eğitimin her anında bir eğitmen sürekli sizlerin yanında olacaktır.

 

Fotoğrafım çekilecek mi?

Evet, arzu ederseniz su altında yaşayacağınız bu deneyimi kare kare fotoğraflıyoruz ve hatta kısa bir video filminizi de çekiyoruz. Tatil dönüşü bu eşsiz maceranızı sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.

 

Herkes dalış yapabilir mi?

Ciddi bir sağlık problemi olmayan ve 14 yaşını bitirmiş herkes, kaç yaşında olursa olsun dalış yapabilir. Burada önemli olan biyolojik yaşınız değil, kendinizi hissettiğiniz yaştır.

bottom of page