top of page

Panikten Profesyonelliğe

2014 yılının sonbaharında, sırtımda bir tüp ve elimde regülatör ile kristal mavisi tuzlu suyun içinde, havuzun sığ kısmında durdum, su altında ilk nefesimi almaya hazırdım. Heyecan verici bir şekilde, bu mavi havuz, birkaç adım ötemde olan South Caicos kıyılarındaki turkuaz suların yanında solgun kalıyordu. Bu parlak mavi su ve yüzeyin altındaki canlılar, Karayipler'de dalış sertifikası almak için Iowa'yı terk etmemin sebebiydi. Kıtalararası kara ile çevrili Orta Batı'da bir üniversite öğrencisiydim ve çevreyi korumaya tutkuluyum, bu yüzden deniz koruma konusuna odaklanan bir dönem yurtdışında eğitim alma fırsatına atladım. Neredeyse bir yıl boyunca bu anı dört gözle beklemiştim ve sonunda, Karayipler'de dalış sertifikası alıyor ve okyanusu korumak için beceriler geliştiriyordum.

Havuzdan Atlantik Okyanusunun Götüntüsü


Her Şeyin Başladığı Yer

Hawaii'de doğdum ve şişe burunlu yunuslar ve yeşil deniz kaplumbağalarıyla yüzerek büyüdüm, bu yüzden suya girmek benim için doğal bir şeydi. On iki yaşındayken, Monterey Bay Akvaryumu'nu benim Disney World'üm olarak nitelendirirdim. Dolayısıyla, havuzun sığ kısmında dururken kendimi özgüvenli ve heyecanlı hissettim. Önceki aylarda Open Water El Kitabı'nı yorucu bir şekilde okudum ve vurguladım. Önceki hafta, kliması olmayan açık hava sınıfında terlerken, beş diğer öğrenciyle birlikte PADI eğitim videolarını izledim. Farklı geçmişlere sahip olsak da, deniz araştırması yapmak için Karayipler'de dalış sertifikası almak üzere bir araya gelmiştik. Bu heyecan vericiydi.

Bu gün, eğitmenimiz bizi ilk Confined Water Dalışımız için bilgilendirdi. Belimize kadar suya batmış bir şekilde dururken, şişirme hortumlarımıza ellerimizi koyduk, BCD'lerimizi indirdik ve kristal yüzeyin altına daldık. Biraz içgüdüsel, biraz da tereddütlü bir şekilde nefes aldım. Hemen hortumdan gelen havayla nemli Karayip esintisi arasındaki farkı fark ettim. Bu filtrelenmiş hava daha kuru idi ve beni şaşırttı. Yavaşça derin bir nefes aldım ve ardından biraz daha hızlı bir nefes daha aldım.

Havanın ve oksijenin geldiğini bilinçli olarak biliyordum ama panik yapmaya başladım. Kafamın içindeki küçük bir ses, boğuluyormuşum gibi hissetmeye başladı, gerçekte öyle olmadığını biliyor olsam da. Sonunda, birkaç nefes aldıktan sonra, su yüzeyinden fırladım. Korkumu gizlemeye çalışarak regülatörümü çıkardım ve peşimden gelen dalgıç ustasının paniğe kapıldığımı anlamaması için öksürmeyi taklit ettim. Ama ne olduğunu biliyordu ve kendimi toplamam için bana alan verdi.

Korkumu Yenmek

Yaklaşık yedi saniye içinde kafamın içinde derinlemesine bir halat çekme mücadelesi yaşadım. Bilinçli olarak, regülatörün havayı ilettiğini biliyordum. Suyun altında kalıp nefes alabileceğimi biliyordum. Altımda, bunun kanıtını gördüm, yeni arkadaşlarım hala aşağıdayken, kabarcıklar yüzeye çıkıyordu. Ama öyle hissetmemiştim. İçgüdülerim beni yüzeye geri itmişti ve bir an için Karayipler'de dalış sertifikamı tamamlayıp tamamlayamayacağımı sorguladım.


Hızla, diğer içgüdüler devreye girdi. Kendime pes etmeme izin vermeyecektim. Bu olay, hikayenin sonu olmayacaktı. Bu yüzden, kararlı bir şekilde, regülatörü tekrar ağzıma ittim, şişirme hortumumu kaldırdım ve havuzun tabanına tekrar batmaya başladım. Bu bir seçim gibi gelmedi, bir zorunluluk gibiydi.


“Nefes al,” dedim kendi kendime sığ dibine battıkça. Soluduğum kuru hava hala farklı hissettiriyordu, tüm hayatımda içime çektiğim hiçbir havaya benzemiyordu. “Hava alıyorsun. Nefes ver. Güvendesin.” Küçük bir ses korkuyla karşılık verdi, ama ben orada kaldım, kendimi sakinleştiriyordum ve nefesime odaklanıyordum. “Nefes al. Nefes ver.” Sonunda, sırtımdaki tüpün gerçekten başarıyla bana hava sağladığı açıkça anlaşıldı.

Open Water Diver olarak ilk dalışım. Photo by Sam Murphy.

PADI Profesyoneli Olmak ve Başkalarına Yardım Etmek

Suyun altında ilk nefesimi aldığımda paniklediğimi kimseye söylemedim. En azından, iki yıldan biraz daha fazla bir süre sonra, bir havuzun sığ kısmında başka bir Açık Su öğrencisiyle karşı karşıya durduğumda, söylemedim. Ama bu sefer, benim Açık Su öğrencimdi. Kasım 2016'da, başkalarına şimdi yapabildiğim şekilde okyanusa olan tutkularını ifade etme yeteneği vermek amacıyla motive olmuş olarak, sertifikalı bir PADI dalış eğitmeni oldum.


İlk öğrencilerimden birinin suyun altına başını sokmaktan endişe duyduğunu gördükten sonra, paniklemenin bir nimet olduğunu fark ettim. Bu deneyim sayesinde, öğrencilerime su altında ilk nefeslerimi alırken paniklediğimi güvenle söylerim. Ve eğer ben bunun üstesinden gelip bir profesyonel olabiliyorsam, onların da yapabileceğini onlara temin ederim.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page