top of page

Geridönüştürülmüş Plastikten Üretilen Ürünleri Satın Almanın Önemi Nedir?

Özellikle fosil yakıtlardan türetilen sentetik plastik, hayatımızın neredeyse her alanında yer almıştır. Çok yönlülüğü ve dayanıklılığı, popülerliğine ve kötü üne katkıda bulunmuştur. Bugün için, plastik sindiren bir organizma bulunmamaktadır ve plastik, tamamen çözünmez veya yeniden kullanılmak üzere ortamda ayrışmaz.

İnsanlar olarak, geçmişte olduğu kadar malzemeleri yeniden kullanmıyoruz çünkü plastik yaygın ve kullanımı ve atımı kolaydır. Bu atılan plastik, çöplüklerde, sokaklarda, nehirlerde ve okyanuslarda yıllarca kalır.

Bu yazıyı okuyan bir dalgıçsanız, dalışa girmeden önce sahilde çöpleri görmüş, suyun içinde yüzen plastikleri fark etmiş ya da atıştırmalık plastik ambalajınızı rüzgar kapmadan güvenli bir şekilde saklamaya çalışmış olabilirsiniz. Şimdi ise, çevredeki plastik kirliliğini azaltmaya yardımcı olmak için ne yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz.

Atık plastik ürünler satın alıp kullanmak gibi bir adım atabilirsiniz. Geri dönüştürülmüş plastik ürünler satın almak önemlidir, çünkü okyanustaki plastik miktarını azaltma ve çevrenin, okyanusun ve tüm Dünya sakinlerinin sağlığını koruma hareketinin bir parçasıdır.


Plastik Problemleri

Plastik kirliliği birçok soruna yol açar, bazıları iyi anlaşılmışken diğerleri daha az anlaşılmıştır. Örneğin, plastikle en çok ilişkilendirilen sorun çöp atmaktır. Büyük miktarlarda plastik kara, nehirlerde, göllerde ve okyanuslarda bulunabilir. Tahminen yılda 11 milyon metrik ton okyanusa girer. Bu sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda çevrenin ve tüm canlıların sağlığına zarar verir. Örneğin, plastik kirliliği mercan kayalıklarını hastalıklara daha duyarlı hale getirir ve deniz kuşları plastik yiyerek açlıktan ölmüşlerdir. Yemeleri gereken besin maddelerini alamayan kuşlar, sindirilemeyen maddelerle mideyi doldurur. Plastik kirliliği aynı zamanda insanlar için sağlık sorunları da yaratır; plastikten gıda kaynaklarına sızan toksinlerden, plastik yüzeyinin patojenler için bir temel oluşturmasına kadar birçok sağlık sorunu yaratabilir.


Mikroplastikler küçük (5 mm'den küçük) plastik parçalarıdır ve yeni bir sorun olarak ortaya çıkmaktadırlar. Son zamanlarda, birçok bilim adamı, neredeyse görünmez kirleticilerin etkilerini anlamak için araştırmalarına adadılar. Genel olarak, plastik parçalanır ve daha küçük parçalara ayrılır. Küçük organizmalar onları tüketir ve gıda zincirine girerler, nihayetinde insanlar tarafından tüketilirler. İnsanlar için risk ve etkileri tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Ayrıca, plastik üretimi, üreticilerin doğal kaynakları kaynak bulma, ham petrol işleme ve plastik yapmak için kimyasalları kullanma şekli nedeniyle çevreye zarar verir. Kaynakları fabrikalarda işleme ve taşıma, karbon emisyonlarına ve diğer sera gazlarına katkıda bulunur.


Bazı Çözümler

Plastik atıkları okyanustan (ve genel olarak çevreden) uzak tutmak ve orada zaten bulunan çöpleri temizlemek nihai hedeftir. İdeal olarak, sürdürülebilir malzemeler plastik yerine kullanılmalı ve dolaşımdaki plastik, artık geri dönüştürülemeyecek hale geldiğinde bileşenlerine ayrılmalıdır.

Eğer plastik alternatifleri veya tüm plastiklerin etkili bir şekilde geri dönüştürülmesi hakkında aktif olarak araştırma yapmıyorsanız, çözümün bir parçası olmak için nasıl katkıda bulunabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu kolay! Geri dönüştürülmüş ürünleri kullanın ve geri dönüştürülmüş plastik malzemelerden yapılmış ürünler satın alın. Bu önemlidir, çünkü yeni plastik üretimi talebini azaltarak doğal kaynakları korur, sera gazı emisyonlarını azaltır ve plastik atıkları çöplüklerden ve çevreden uzak tutar. Geri dönüştürülmüş plastik ürünlere olan talebi artırmak, şirketlere, üreticilere ve karar vericilere insanların daha fazla geri dönüştürülmüş plastik ürünler istediğine dair bir sinyal gönderir.


İşte geri dönüştürülmüş plastik ürünleri satan bazı şirketler:


PADI

PADI olarak, okyanusu korumak ve olumlu değişiklikler yaratmak için sürdürülebilir uygulamalarımızı aktif olarak geliştiriyoruz. Geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış sürdürülebilir gömlekler, şapkalar ve daha fazlası için PADI Gear'ı keşfedin! Ayrıca, fiziksel sertifika kartlarımızın çoğu geri dönüştürülmüş plastikten yapılmıştır. Buraya tıklayarak bu harika tasarımlardan biriyle yeni bir kart sipariş edin.


Bureo

Bureo, atık plastik krizine çözüm bulmaya çalışan bir şirkettir ve balık ağlarını yeniden kullanılabilir ürünlere dönüştürerek plastik kirliliği sorununa yardımcı olur. Modern balık ağlarında dayanıklı naylon gibi plastik türleri kullanıldığından, bu ağlar kolayca geri dönüştürülerek çeşitli plastik ürünlere dönüştürülebilir. Bureo, geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerini kaykay ve güneş gözlüğü gibi ürünler şeklinde satmaktadır.


Patagonia

Patagonia, geri dönüştürülmüş plastik giysiler yapmak için NetPlus® malzemesini kullanıyor. NetPlus® koleksiyonları arasında şortlar, şapkalar ve ceketler yer alıyor.


4ocean

Okyanus plastiklerinden yapılmış bilekliklere ilgi duyuyor musunuz? 4ocean'ın bilekliklerine göz atın! 4ocean, okyanus plastiklerinden ve çöplerden bileklikler yapar ve her satış için okyanus ve kıyılarından bir pound (yaklaşık 0.45 kg) plastik çıkarma taahhüdünde bulunur.


Mafia

Mafia, rüzgar sörfü, yelkenli tekne yelkenleri gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden çantalar ve aksesuarlar üretip satıyor. Bu, zor geri dönüştürülebilen malzemelerin hayatını ve değerini uzatmanın yaratıcı bir örneğidir ve bu malzemelerin çöplüklere ve okyanusa girmesini önler.

Daha fazla şirket, okyanus plastiklerinden ve plastik şişelerden yapılan ürünler üretip satıyor. Okyanus dostu şirketleri ve "plastiğin popülaritesinden yararlanan şirketleri" vurgulayan bu iki makaleye göz atın.


Kaynak PADI Blog Why Buying Products Made From Recycled Plastic Matters by Camila Pauda

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page