top of page

Discover Scuba Diving'den (DSD) PADI Open Water Diver'a Nasıl İlerlenir?

PADI Discover Scuba Diving deneyimini tamamladınız ve tüplü dalışa âşık oldunuz ve şimdi ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz.

Open Water Diver Discover Scuba Diving'den Sonraki Adım

Eğer tüplü dalışın devam etmek istediğiniz bir şey olduğunu biliyorsanız, en iyi seçeneğiniz sertifikalı olmaktır. Tüplü dalış sertifikasyonunun ilk seviyesi olan PADI Open Water Diver Kursu'nu tamamladıktan sonra, bir arkadaşınızla birlikte en fazla 18 metre/60 feet derinliğe kadar dalış yapabileceksiniz. PADI Open Water Diver sertifikası dünya çapında tanınmaktadır ve bu, tüplü dalış maceralarınızın sürekli olmasını sağlayan biletiğinizdir.

Open Water Diver kursu, üç bileşenden oluşmaktadır: bilgi geliştirme (teori), sığ su dalışları ve açık su dalışları. Discover Scuba Diving deneyiminizin nasıl gerçekleştirildiğine bağlı olarak, Open Water Diver Kursu'na sayılabilir.


Discover Scuba Diving Programını Open Water Diver Kursuna Nasıl Kredilendirirsiniz?

Henüz bir Discover Scuba Diving programına katılmamışsanız ama bunu planlıyorsanız ve daha sonra sertifikalı olmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, Discover Scuba Diving deneyiminizi rezervasyon yaparken eğitmeninize bunu belirtin. Planlarınızı bildikleri için Discover Scuba Diving eğitmeniniz, programı Açık Su Dalgıcı Kursu'na sayılacak şekilde yönetebilir ve böylece sertifikasyon kursunuzun süresini ve çoğu zaman maliyetini azaltabilir.

Open Water Diver Kursu gibi, Discover Scuba Diving deneyimi de teori, sığ su dalışı ve isteğe bağlı açık su dalışından oluşmaktadır. Eğitmeniniz, önümüzdeki 12 ay içinde Open Water Diver Kursu'nu almayı planladığınızı bilirse, sığ su dalışınızın ve açık su dalışınızın Open Water Diver Kursunuzun ilk sığ su dalışı ve açık su dalışı olarak sayılmasını sağlayabilir. Bu, açık su sertifikası almak için beş sığ su dalışı ve dört açık su dalışı yapmanız gereken yerine, sadece dört sığ su dalışı ve üç açık su dalışı yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Her Discover Scuba Diving deneyimi sırasında, katılımcıların sığ sularda aşağıdaki becerileri tamamlamaları gerekmektedir:

 • Yüzeyde BCD söndürme ve şişirme

 • Su altında nefes alma

 • Regülatör temizleme

 • Regülatör bulma ve takma

 • Kısmi dolu maske temizleme

 • Kulak eşitleme yöntemlerini pratik yapma

Discover Scuba Diving sığ su dalışınızın Open Water Diver Kursu'na sayılması için, şu ek becerileri tamamlamanız gerekmektedir:

 • Scuba dalış ekipmanınızı (yardım alarak) giyin ve uygun hale getirin

 • Bir arkadaşınızla birlikte ön dalış güvenlik kontrolü yapın

 • Başka bir dalgıç tarafından sağlanan alternatif bir hava kaynağından en az 30 saniye boyunca nefes alın.

 • Ayakta durabileceğinizden daha derin suya kontrollü bir hızda inin

 • Scuba ekipmanıyla yüzün ve hem yön hem de derinlik kontrolünü sağlayın

 • Dalış göstergesini bulun ve okuyun ve gösterge üzerindeki uyarı bölgesine ve/veya atanmış bir hava sınırına dayanarak hava kaynağının yeterli olup olmadığını işaret edin

 • El işaretlerini tanıyın ve sergileyin

 • Uygun teknikle yüzeye çıkın

 • Bir arkadaşınızın yanında kalın

 • Yüzeyde yüzünü suya daldırarak bir regülatör veya şnorkel ile nefes alın

 • Yüzeye çıktıktan sonra, maskeyi takılı tutun ve regülatörden nefes almaya devam ederken infilatörü kullanarak pozitif yüzerlilik elde edin

 • BCD'yi bir miktar söndürüp, ardından ağızla şişirerek yüzeyde pozitif yüzerlilik sağlayana kadar şişirin.

Bu, çok fazla gibi görünebilir, ancak gerçekte hepsi kolaylıkla gerçekleşecektir. Discover Scuba Diving deneyimi sırasında bu ek becerilerin birçoğunu zaten yapabilirsiniz.

Eğitmeninize Planlarınızdan Bahsedin

EğerDiscover Scuba Diving programınızı tamamladığınız yerden farklı bir Dalış Merkezi'nde veya farklı bir Eğitmenle Open Water Diver Kursu'na katılacaksanız, Discover Scuba Diving Eğitmeninizin, Open Water Diver Kursu'nun ilk oturumlarını telafi etmek için gerekli ek becerileri tamamladığınızı kaydetmesi önemlidir.

Eğitmeniniz, deneyiminizi Discover Scuba Diving Katılımcı Kılavuzu logbook sayfalarını kullanarak kaydedecektir. Sınırlı Su Dalışı 1'i ve eğer açık su dalışı yaptıysanız, Açık Su Dalışı 1'i tamamladığınıza dair yorumlar bölümüne elle not eklemeleri için alan bulunmaktadır. Alternatif olarak, Eğitmeniniz PADI Open Water Diver kursu için öğrenci kayıt belgesini size sağlayabilir ve Sınırlı Su 1 ve Açık Su Dalışı 1 için onaylayabilir. Bu evrakları güvende tuttuğunuzdan ve kaydolduğunuzda Open Water Diver Eğitmeninize verdiğinizden emin olun.

Open Water Diver Kursu Almak İçin 1 Yılınız Var

PADI Discover Scuba Diving deneyiminize katıldığınız tarihi not alın. Sınırlı ve açık su dalışlarınız bir yıl geçerlidir. Discover Scuba Diving deneyiminizi tamamladıktan bir yıldan fazla süre sonra Open Water Diver Kursu'na başlarsanız, ilk sınırlı su dalışını ve ilk açık su dalışını tekrar yapmanız gerekecektir.

Scuba dalış maceralarına başlamak için hazır mısınız? Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için buraya tıklayın.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page