• Nautilus Dive Center

Dalış Teknesi Kültürü

En son güncellendiği tarih: 7 Eki 2020Merhabalar..

Bugün sizlere normal şartlarda eğitimlerin müfredatında yer almayan fakat benim öğrencilerime elimden geldiğince ve bilgim dahilinde anlatmaya çalıştığım dalışa yeni başlayanların bilmesi, düzenli olarak dalış yapanların ise gözden geçirmesi gereken Dalış Teknesi Kültüründen bahsetmeye çalışacağım. Bazılarınızın ‘bunun da kültürü mü olurmuş’ dediğini duyar gibiyim. Tabi ki var. Yemek yemeği de hepimiz biliyoruz ama konu topluluk arasında yemek olunca çatal mı sağdaydı bıçak mı diye soru işaretleriyle tedirginlik yaşayabiliyoruz. Bu yazı da dalış teknesindeki tedirginliklerinizi sonlandıracak ve dalış teknesine dair sorularınızı cevaplandıracak. Bu nedenle sonuna kadar okumanizi tavsiye ederim.


Öncelikle “dalış teknesi bir gezi teknesi değildir” farkındalığı sizi bir çok açıdan bir adım öne götürecektir. Yani tekne içindeki davranışlarımız normal bir gezi teknesinden biraz farklılık göstermek zorunda. Hadi bu farklılık kısmını açalım;


Tekneye ilk bindiğinizde öncelikle malzemelerinizi doğru konumlandırmalısınız. Birçok teknede tekne personeli bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Genellikle teknedeki personel, dalış liderleri veya eğitmenler bir tekne brifingi verirler. Bu brifing kapsamında ekipman yerleri, tuvaletler, tekne içindeki ıslak ve kuru bölgelerinin yanısıra acil durum ekipmanlarının (ilkyardım çantası ve oksijen tüpü) yerlerini sizlere anlatacaklardır.

Şimdi gelelim ekipman olayına. Her şeyden önce şahsi olsun veya olmasın tüm dalış ekipmanlarının bir düzen içinde olması gerektiğini unutmamalısınız. Bazı teknelerde ekipman koymak için size yer gösterilse de genelde teknelerde malzemenizi düzenlemek adına sizlere kişisel sandıklar veriliyor.Bu sayede dalış malzemelerinizi toplu ve düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Şahsen malzemelerimi yerleştirme sırasında ekipman kurulumundan; BC, Regülatör ve tankın bağlantılarını hazırlıyorum. Çünkü bazı durumlarda tekne kalabalık olabiliyor ve malzemelerin son dakika hazırlanması telaş yaratıyor. Bu durumun içinde olmamak adına; malzeme yerleşim sırasında yapılan kurulum sizin için avantaj sağlar. Ayrıca hazır olan malzemeler, istenmeyen ya da acil durumlarda hızlı çözümleri getirir. Dalışa kadar olan zamanın keyfini çıkartmak da size kalır.

Kısaca dikkat çekmek istedigim bir konu da ortak alanların kullanımı. Teknelere göre farklı işlevlere sahip olsa da; dalış brifinginin verildiği yer veya sigara içilebilir alan olarak kullanılan yerlerin ortak kullanim alanı olduğu unutulmadan gerekli özenin gösterilmesi ve saygı kurallarının göz ardı edilmemesi önemli bir husus diyerek diğer konumuza geçelim.

Bilindiği üzere dalış minimum iki kişi ile yapılan bir aktivite. Mantıken baktığımızda tekne dalışına da takım oyunu diyebiliriz. Ve bu oyunda gerçekten çok büyük bir takımın parçasısınız; dalgıçlar takımının... Bazen teknelerde takım ruhu eksikliğine rastladığım oluyor. Örneğin; yeni veya tecrübeli dalgıcın yardım isteği ‘nasıl olsa tekne personeli yardım eder’ mantığı ile deneyimli dalgıçlar tarafından göz ardı edilebiliyor. Bu benim kesinlikle onaylamadığım hatta hoşlanmadığım bir durum. Tekneye müşteri olarak gelmiş olmak takım arkadaşına yardım etmeye engel değil. Aksine takım olmak yardımlaşmayı gerektirir. Mesela tecrübesi olmayan dalgıçlar sıklıkla ekipman organizasyonunda sıkıntı yaşayabiliyorlar, aynı şey dalışa uzun süre ara vermiş kişiler için de geçerli. Bu konuda tecrübe sahibi dalgıçlar yardım ihtiyacı olan arkadaşlara yardım edip tecrübelerini onlar ile paylaşırsa hem takım ruhu güçlenecek hem de ekipmana harcanan zamandan tasarruf edilecektir.

Son olarak dalış teknesi platformunu da kısaca gözden geçirmekte fayda görüyorum. Bazı teknelerde veya dalış botlarında bu platform olmasa da platform olan teknelerde kullanım önceliği dalış yapacaklara aittir. Dalışınızı bitirdiğinizde platformu dalışa girmemiş dalgıçların kullanmasına engel olmamanız, onca ekipman ile teknede hareket etmesi kısıtlı olan dalgıçlara yardımcı olacak size de tekneye çıktığınızda alan yaratacaktır.

İçinde bulunduğumuz Covid-19 koşulları gereği normal dalış teknesi kültürüne yeni davranışlar da eklenmek zorunda kaldı. Bazıları için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz. http://sh1.sendinblue.com/2metlz62dt7e.html?t=1589870445 Fakat bizler yeni normallerin dalış tutkunuzu engellemesini önlemek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

Aslında detaylara girdiğimiz zaman bitmeyecek konular hakkında ufak bilgiler vermeye çalıştım. Yazıma burada son verirken gezi teknelerinden farklı bir kültürü olan dalış tekneleri hakkında bazı şeyleri sorarak bazılarını da gözlemleyerek öğrenmeniz gerekli. Diğer yazılarımda buluşmak üzere;

Herkese bol dalışlı günler dilerim

Burhan Sürensoy

PADI OWSI (366101)

Blog yazarı hakkinda;

10 seneden beri dalış yapmaktayım. Tutku ve hobi olarak başladığım dalış artık hayatımın bir parçası. 2018 yılında yurt dışında aldığım eğitmenlik eğitimi sonrasında da bu tutkumu bilgilerimle harmanlayıp öğrencilerime aktarmaya çalışıyorum.

219 görüntüleme0 yorum

Bizi Takip Edin

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Danışman Sosyal Simge Trip
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
WhasAppIcon.png

Copyright© 2020 Nautilus Diving

Adres : NAUTILUS-S Dalış Teknesi

Kaş Limanı - Liman Cad No:50 Kaş - ANTALYA

Tel : +90 (242) 836 28 18

GSM : +90 (533) 962 53 75

Email : nautilusdiving@hotmail.com