top of page

Dalıştan Korkan İnsanların 4 Nedeni (& Neden Korkmamaları Gerektiği)

Derin suların, özellikle de okyanusun derinliklerinde olma düşüncesi, en cesur insanlarda bile korkuya neden olabilir. Felaket filmleri, Titanik veya Jaws gibi ya da doğal afetler sırasında okyanusun öfkesini gösteren haber görüntüleri hayal gücümüzü besler. Dalıştan korkmak için sayısız neden olduğunu düşünebilirsiniz.


Ancak, düzenli dalgıçlar veya okyanus severlerin derin sulara karşı sağlıklı bir korkuları vardır. Bu korkuyu okyanusa saygı ve farkındalık duygusuna dönüştürdüğünüz sürece, güvenli bir dalgıç olmak için hiçbir sorun yaşamazsınız. PADI Open Water Diver gibi başlangıç kurslarımız, korkularınızı yenmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerle sizi donatacaktır.


Emin olun, hayatınızı değiştirebilecek su altı zevkini kaçırmak istemezsiniz. O yüzden, dalıştan neden korkabileceğiniz ve bu korkuların sizi neden durdurmaması gerektiğini inceleyelim!


Köpekbalıkları

Çoğu insan için köpekbalıkları, vahşi bir okyanus yırtıcısının nihai simgesidir. Sadece bir köpekbalığı karşılaşması düşüncesi bile insanları okyanus etkinliklerinden tamamen uzaklaştırabilir. Gerçekte, köpekbalıkları onlara atfettiğimizden çok daha az tehlikelidir. Perspektif sağlamak adına, su içindeki köpekbalığı saldırısından daha çok, plaja gidip dönerken karada araba kullanırken yaralanma ve ölme ihtimaliniz daha yüksektir. Köpekbalıklarını zirve yırtıcılar olarak her zaman saygıyla anmalıyız, ancak dalgıçlara çok az risk teşkil ederler. Eğer bu sizi rahatlatmıyorsa, köpekbalığıyla karşılaşma durumunda aklınızda bulundurmanız gereken bazı taktikler vardır. Çoğu başlangıç dalgıcının köpekbalığı görmeye bu kadar şanslı olmadığını unutmayın!


Su Altında Klaustrofobi

Birçok dalış yapmayan insan, su altında sıkışıp kalma veya klaustrofobi hissinden korkar, bu yüzden scuba dalışı öğrenmekten kaçınırlar. Ancak, Açık Su Dalgıçlığı gibi başlangıç dalış kursları sırasında eğitmeniniz size su altında nasıl iletişim kuracağınızı ve sakin kalacağınızı öğretecektir, böylece dalış sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu güvenle ele alabilirsiniz. Eğer bu sizin korkularınızdan biriyse, yoğun klaustrofobisi olan bir PADI dalgıcının kişisel hikayesine göz atın. Onun gibi siz de korkunuzu yenebilir ve kendi zihinsel gücünüze olan takdirinizi artırabilirsiniz. Sadece sınırlarınızı her zaman kademeli olarak zorlamayı ve sınırlarınıza her zaman saygı göstermeyi unutmayın.


Hava Tükenmesi veya Boğulma

Derin sulara dalarken tek bir oksijen kaynağına bağlı olmak korkutucu olabilir. Ancak, başlangıç seviyesi Açık Su Dalgıçlığı kurslarımızdaki eğitimle, bu durumlarla başa çıkmak için tam donanımlı hale gelirsiniz. Dalış öncesi scuba tankınızı kontrol etmeyi, su içinde hava kaynağını kontrol etmeyi ve oksijene erişimi kaybederseniz dalış partnerinize güvenmeyi öğreneceksiniz. Open Water Diver Sertifikası aldıktan sonra Advanced Open Water Diver ve Rescue Diver kurslarını alarak daha fazla dalış deneyimi kazanacak ve su altında daha güvende hissedeceksiniz.


Dalış Hastalığı

Dalışa daha aşina olanlar için, dalış hastalığı (veya dekompresyon hastalığı) bazen hızlı yüzeye çıkmadan sonra ortaya çıkabilir. Ancak, bu da kolayca önlenebilir. Başlangıç kursunda, eğitmeniniz önceden güvenli bir dalış planlayacak ve dalışınızdan yüzeye çıkmadan önce dekompresyon yapmanız için yeterli fırsat sunacaktır. Ayrıca, dalış tablosuna nasıl başvurulacağını ve düzgün bir çıkış için uygun dekompresyon duraklarını nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page