top of page

Dalış ve Diyabet

Diyabet, dalış eğitimi almanıza engel olmayan tıbbi durumlardan biridir, ancak bu durum dalış uzmanları arasında endişeye neden olabilir - hatta durumu tanıyanlar için bile.

Tarihsel olarak, bu durum kesin bir dalış engeliydi, ancak tedavi alanındaki ilerlemeler ve devam eden araştırmalar nedeniyle, birçok diyabet hastası önemli kurallara uyduklarında güvenli bir şekilde dalış yapabilirler. Diyabet veya önceden diyabet hastalığı olan milyonlarca insanın yaşadığı (ve bu sayı artmaya devam ediyor gibi görünüyor) göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda diyabetli bir öğrenci ile karşılaşmanız daha olasıdır. İşte bilmeniz gerekenler:

Durumu Anlama

Diyabet, metabolizmayı, büyümeyi, doku fonksiyonunu ve birçok biyolojik gereksinimi düzenleyen hormonları üreten bezler ve metabolik yolların bir sistemi olan endokrin sistemi etkileyen bir hastalıktır. Hastalık özellikle insülin ve glukagon hormonlarının üretimini veya alımını değiştirir, bu hormonlar kan şekeri seviyelerini düzenler.

Diyabet iki türde mevcuttur, genellikle Tip 1 ve Tip 2 olarak adlandırılır. Tip 1 ile bağışıklık sistemi, insülin hormonunu üreten pankreatik hücre türüne saldırır, bu da kan şekeri yönetmek için insülin enjekte edilmesi gerektiği anlamına gelir. Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin reseptörlerinin insüline karşı duyarsızlığı sonucu oluşur. Bu durum diyetle ve insülin duyarlılığını artıran oral ilaçlarla yönetilebilir.

Hastalığın (ve tedavisinde kullanılan ilaçların) kan şekeri seviyelerini etkilemesi nedeniyle, diyabetli dalgıçlar diyabeti olmayan arkadaşlarına kıyasla hipoglisemi (düşük kan şekeri) riskiyle karşı karşıyadır. Hipoglisemi, kafa karışıklığına, nöbetlere ve ciddi vakalarda bilinç kaybına neden olabilir - hepsi dalışla uyumsuzdur.

Diyabetle Dalış

Bugün bile, bazı tıbbi uzmanlar diyabet ile dalışa kesinlikle karşı çıkmaktadırlar, ancak araştırmalar ve deneyim, diyabetli dalgıçların bazı ek kurallara uymaları halinde dalış yapmaya devam edebileceklerini veya başlayabileceklerini göstermektedir. Diyabetik dalgıçlar için temel risk hipoglisemidir, bu nedenle bu kuralların çoğu, dalgıçların dalış öncesi ve sırasında kan glikoz seviyelerini yeterli bir şekilde koruyabilmelerini sağlamak üzerine odaklanmaktadır.

Dalgıç şunları yapmalıdır:
 • 18 yaşında veya daha büyük olmak.

 • İlaç kullanımına başladıktan veya ilaç değiştirdikten sonra dalmayı ertelemek.

  • Oral hipoglisemik ajanlarla (OHA) üç ay.

  • İnsülin tedavisine başlama tarihinden bir yıl sonra.

 • En az bir yıldır üçüncü taraf müdahalesi gerektiren hipoglisemi veya hiperglisemi atakları geçirmemiş olmak.

 • Hipoglisemi farkındalık eksikliği öyküsü olmamak.

 • Başlangıç değerlendirmesinden en fazla bir ay önce ve her yıllık incelemede, ölçülmüş glikozlanmış hemoglobin (HbA1c) seviyesinin %9'dan az veya eşit olması.

 • Diyabet kaynaklı önemli ikincil komplikasyonlarının olmaması.

 • Suya girmeden önce kan glukoz (BG) düzeyinin 150 mg / dL (8.3 mmol / L) veya daha yüksek, stabil veya artan olduğundan emin olun.

  • Dalıştan en az 60 dakika, 30 dakika ve dalıştan hemen önce olmak üzere minimum üç adet ön dalış kan şekeri (BG) testi yapılması gereklidir.

  • Kan şekeri 150 mg/dL (8.3 mmol/L) altında veya 300 mg/dL (16.7 mmol/L) üzerindeyse dalış geciktirilmelidir.

 • Tüm dalışlarda erişilebilir halde ağızdan alınabilen glikoz taşı.

  • Eğer dalış sırasında hipoglisemi fark edilirse, dalgıç yüzeydeki bir arkadaşıyla beraber olumlu bir yüzdürme sağlamalı, glukoz almalı ve sudan ayrılmalıdır.

  • Gerektiği takdirde, enjekte edilebilir (parenteral) glukagon yüzeyde hazır bulundurulmalıdır.

 • Dalış sonrası 12-15 saat boyunca sık sık kan şekeri kontrolü yapılmalıdır.

 • Dalış günlerinde yeterli miktarda su alınmalıdır.

 • Tüm dalışlar, BG test sonuçları ve diyabet yönetimi ile ilgili tüm bilgiler dahil olmak üzere kaydedilmelidir.

Bu yönergeleri Tip 1 veya Tip 2 diyabeti olan dalgıçlara sağlayabilirsiniz, ancak bir doktor değilseniz, diyabetik dalgıçlara tıbbi tavsiyelerde bulunmamanız önerilir. Bu yönergelerle ve dalgıçların suya güvenli bir şekilde girmek için neler yapmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak, predive etkinliklerini daha iyi organize etmenize ve uygun gözetim sağlamanıza olanak tanır. İyi yönetilen diyabetin, başka türlü sağlıklı bir dalgıcın su dışında kalmasına neden olacak hiçbir nedeni yoktur, ancak hastalığı olan öğrenci dalgıçlarla çalışmadan önce bilgi sahibi olmak iyi bir uygulamadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page