PADI Keşif Dalışı Sıkça Sorulan Sorular

PADI Keşif dalışı ne kadar vaktimi alır, kaç dalış yapılır?

Bu program kapsamında isterseniz bir isterseniz iki dalış yapabilirsiniz. Birinci dalışınız 5 metre derinliğe kadar yapılacaktır ve yaklaşık yarım saat kadar sürecektir. Seçimlik olan ikinci dalış ise yine bir eğitmen eşliğinde 12 metre derinliğe kadar olacaktır.

Bu program kapsamında isterseniz bir isterseniz iki dalış yapabilirsiniz. Birinci dalışınız 5 metre derinliğe kadar yapılacaktır ve yaklaşık yarım saat kadar sürecektir. Seçimlik olan ikinci dalış ise yine bir eğitmen eşliğinde 12 metre derinliğe kadar olacaktır.

Bu dalışları bir eğitmenle mi yapacağım? Eğitmen bana neler öğretecek?

Evet her iki dalışı da bir eğitmenle birlikte yapacaksınız. Eğitmeniniz size dalıştan önce şu konuları kapsayan kısa bir brifing verecek:

• Solunum kuralları ve eşitleme teknikleri

• Ekipmanların amacı ve kullanımı

• El işaretleri

• Regülatör ve maske boşaltma teknikleri

• Su yaşamına saygı

• Eğitmeni izlemenin ve yakın durmanın önemi

• Programın limitleri ve ileri eğitimin değeri

Daha sonra, maksimum 5 metreye yapacağınız ilk dalış esnasında ise, şu becerilerin nasıl yapılacağını gösterecek ve sizin de yapmanızı isteyecektir:

• Dalış öncesi Scuba ekipmanının kurulması

• Su altında solunum

• Regülatör temizleme

• Regülatör arama bulma

• Maskeye giren suyu boşaltma

• Kulak eşitleme teknikleri

• Yüzeyde denge yeleğini şişirme ve boşaltma

İkinci dalışınızda ise sığ sudaki ilk dalışınızda yapmış olduğunuz becerileri tekrar edecek ve en önemlisi gerçek bir dalış deneyimi yaşayacaksınız.

 

PADI DSD programının standart Deneme Dalışından (Try Dive) ne farkı var?

Standart deneme dalışında da su altının büyülü dünyasını tatma şansınız oluyor. Ama PADI DSD size çok daha zengin bir deneyim yaşatacaktır. PADI DSD'nin size sağladığı ilave faydalar özetle şöyledir:

- Isterseniz tek isterseniz iki dalış yapabilirsiniz

- Birinci dalışınızda Try Dive'da olduğu gibi maksimum 5 metreye kadar dalacaksınız. Ama ikinci dalışınızda 12 metreye kadar dalabilirsiniz.

- Try Dive deneyimi standart 20 dakika ile sınırlıdır. PADI DSD programında ise su altında geçireceğiniz süre(ler) daha uzun olacaktır.

- PADI DSD'de eğitmeniniz size yukarıda listelediğimiz Scuba becerilerini nasıl yapacağınızı öğretecek ve sizi daha serbest bırakacaktır. Böylece çok daha zengin bir su altı deneyimi yaşayabileceksiniz.

- Bu programı tamamladığınızda resmi bir katılım belgeniz olacak ve 12 ay içinde Nautilus'da PADI Open Water eğitimine katılırsanız, hem eğitim süresi 1 gün kısalmış olacak hem de eğitimin maliyeti düşmüş olacaktır.

 

DSD programına katıldım. Şimdi ne yapabilirim?

Eğer bu deneyim hoşunuza gittiyse, bundan sonraki adım artık PADI Open Water kursuna katılıp sertifikalı bir dalıcı olmaktır. Bu kursa hemen ertesi gün başlayabileceğiniz gibi, 12 ay içinde DSD katılım sertifikanızla Nautilus'a geldiğinizde de kursun ilk iki dalışını tamamlamış olduğunuz için hem eğitimi 3 günde bitirebilecek hem de indirimli ücretten faydalanabileceksiniz.

 

Hangi saatte gelmem lazım?

Hergün saat 09:30'da sabah dalışı ve 14:30'da öğleden sonra dalışı için teknemizde buluşuyoruz. Hangisine isterseniz katılabilirsiniz, hatta eğer isterseniz ikisine de gelebilirsiniz.

 

Rezervasyon gerekiyor mu?

Evet gerekiyor. Ama büyük bir formalite yok - sadece siz gelmeden önce ekipmanızı hazırlayabilmemiz için birkaç saat öncesinden haberimiz olması gerekiyor. nautilusdiving@hotmail.com veya 0 533 962 5375'den bize ulaşabilirsiniz.

 

Yanımda ne getireceğim?

Mayonuz ve havlunuz dışında hiçbir şey getirmenize gerek yok. Gereken tüm ekipmanı biz temin edeceğiz.

 

Arkadaşlarımla beraber gelmek istiyorum ama onlar dalmayacak!

Tabii ki onlar da gelebilir. Siz dalışınızı yaparken onlar da Kaş'ın mavi sularının ve muhteşem güneşinin tadını çıkartırlar. Ancak, nadiren de olsa, kalabalık günlerde teknemizin kapasitesi dolmuş olursa önceliği dalıcılara vermek zorunda kalabiliriz; o yüzden gelmeden önce bizimle irtibata geçmenizi rica ediyoruz.

 

Kendi başıma mı dalacağım?

Dalışınızı başından sonuna kadar deneyimli bir Eğitmenimizle birebir birlikte yapacaksınız. Su altında geçirdiginiz her an Eğitmeniniz hemen yanıbaşınızda bulunacak. Eğitmeniniz size su altındaki temel haberleşme işaretlerini de öğreteceği için, aşağıda konuşamasanız bile eğitmeninizle gayet güzel haberleşebildiğinizi farkedince çok şaşıracaksınız.

 

Dalış güvenli bir spor mu?

Tabii ki... Nautilus'un deneyimli Eğitmen ekibi 1997'den beri binlerce kişiye deneme dalışı yaptırarak su altının büyüleyici dünyasıyla tanıştırdı. Tüm dalış faaliyetlerimiz, Turkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)'nin denetimi ve kuralları altında yapılmaktadır.

 

Çok iyi yüzme bilmem gerekiyor mu?

Hayır, hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek. Dalışın her anında yanınızda bulunacak olan dalış lideriniz, giyeceğiniz SCUBA ekipmanınıza kumanda ederek sizin su altında rahatça nefes almanızı ve hareket etmenizi sağlayacaktır.

 

Fotografım çekilecek mi?

Evet arzu ederseniz su altında yaşayacağınız bu deneyimi kare kare fotograflıyoruz ve hatta kısa bir video filminizi de çekiyoruz. Tatil dönüşü bu eşşiz maceranızı sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz...

 

Herkes dalış yapabilir mi?

Ciddi bir sağlık problemi olmayan ve 14 yaşını bitirmiş herkes, kaç yaşında olursa olsun dalış yapabilir. Burada önemli olan biyolojik yaşınız degil, kendinizi hissettiğiniz yaştır...

Bizi Takip Edin

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Danışman Sosyal Simge Trip
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
WhasAppIcon.png

Copyright© 2020 Nautilus Diving

Adres : NAUTILUS S Dalış Teknesi

Kaş Limanı - Liman Cad No:50 Kaş - ANTALYA

Tel : +90 (242) 836 28 18

GSM : +90 (533) 962 53 75

Email : nautilusdiving@hotmail.com